Important School News

1 / 3

Telephone: 01795 472449 Email: Office

News

Sittingbourne Community College Archers (SCCA)

07/02/19

Sittingbourne Community College Archers (SCCA)

Date: 30 Jan 19

Success for Sittingbourne Community College Archers at National Championships and Kent Indoor Archery Championships

Following their success at the Junior Indoor National Championships held at Stoneleigh Park, Warwickshire in December Sittingbourne Community College Archers have yet again gone on to secure strong results at a county level.  At the Junior Nationals, the club secured a National Champion with Harry Stew winning the Barebow U18 section, followed closely by teammate Joseph Warner 2nd. Other credits went to Reece Attree, 2ndin U16 Longbow, Lara Green 2ndU16 ladies Longbow, Andrew Mead, 3rdin U16 Barebow and Patricia Irimie, 3rdin U16 ladies Barebow.  

On Sunday 27thJan 2019 members of SCCA Junior and Senior sections competed in the Kent County Championships at Homewood School in Tenterden, hosted by Ashford Archers.

Organised into age group, gender and bow type categories competitors shot an indoor ‘Portsmouth’ round consisting of 60 arrows at 20 Yards.

The club turned out the largest Junior section within the competition and was duly successful within the various different categories.

Adam Kenyon, Head coach, was very pleased with the result.  

He said, “This was an excellent competition result for the club as a whole and I am especially proud of the achievements of the juniors especially as for many this was their first competition using a new bow type.  Also with a number of juniors now competing in the adult sections for the first time they held their own coming in the top half of the field in some categories.  I would like to congratulate the whole team and thank the senior section for their support of the juniors. We are very much looking forward to the outdoor season and sending a team to the Junior Nationals in Lilleshall in July. ” 

Continued:

Kent County Championships Roll of honour:

Junior Section:

Junior Longbow:

1stReece Attree 

2ndAmber Ashmore 

3rdLara Green 

4thLily Warner 

 

Junior Barebow:  

2ndPatricia Irimie

 

Senior Section:

Women’s Compound:

3rdSarah Drury